ÖNDER GÜRKAN KARACAN İLE RÖPÖRTAJ

1-Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Önder Gürkan Karacan . 15.06.1982 Fethiye doğumluyum.Liseyi Fethiye Turizm Otelcilik Meslek Lisesi’nde Konaklama ve Seyahat Bölümü’nde okudum.2000 yılında  Gazi Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Seyahat İşletmeciliği Öğretmenliği bölümünü kazandım. 2004 yılında mezun oldum. Şu anda Jiva Beach Resort İnsan Kaynakları Müdürlüğü yapıyorum.Evli ve bir çocuk babasıyım.

2-Meslek lisesini nasıl tercih ettiniz? Bölüm tercihinizde neler etkili oldu?

Ortaokulu Gölhisar’da okudum.Babam öğretmendi, çocukluğumda Fethiye’ye gelip gittikçe otelleri görürdüm. Ama turizm sektörünü bilmezdim , hep nasıl bir iş olduğunu merak ederdim.Liseye başlamadan önce çok araştırdım.Benim kişiliğime uygun olduğunu düşündüm, insanlarla iletişimi ve problem çözmeyi çok severdim.Ailem tercihi bana bırakmıştı.Neyi severek yapabileceksem , ona yönlenmemi istediler ve beni bu konuda desteklediler.Doğru olanı yaptılar.

3-Alanınızdaki ilk iş tecrübeniz nedir? Giriş ve mülakat aşamaları nasıldı?

Turizm sektörüne 1995 senesinde küçük işletmelerde çalışarak başladım, barmenlik, garsonluk hatta havuz temizliği yaptım.Lisede zorunlu stajlarımız oluyordu zaten.Üniversiteden sonra askere gittim.Döndüğümde Liberty Hotels Likya’ya iş görüşmesine gittim.Ön büro elemanı arıyorlardı, mülakat aşamasında ön büroda çalışmak istemediğimi söyledim. Sadece yapabileceğim işleri söyledim ve mülakatta dürüstlük çok önemli, açıkça istediğim şeyleri söylediğim için onlarda bana İnsan Kaynakları Departmanı’nda açık bir pozisyon olduğunu belirttiler, böylece  2006 yılında İnsan Kaynakları personeli olarak profesyonel çalışma hayatıma başladım.2010 yılında terfi aldım, sorumlu oldum. 2013 yılında İnsan Kaynakları Şefi oldum ve 2014 yılı Kasım ayına kadar çalıştım.Jiva Beach Resort’tan İnsan Kaynakları Müdürlüğü için teklif geldi yaklaşık 7 aydır orada çalışıyorum.

Ailelere tavsiyem ; ilk iş mülakatında çocuğunuzu işletmeye götürseniz bile kesinlikle çocuğunuzla birlikte mülakat odasına girmeyin, ona sorulan bir soruya cevap vermeyin, çocuğunuzun özgüvenini kırmayın.

 4-Başladığınız noktadan bugün bulunduğunuz noktaya nasıl geldiniz? Bu süreçte sizin kendi çabalarınız ve sizin dışınızda gelişen etkenler nelerdir?

İnsanın yaptığı işi öncelikle sevmesi , sonrasında sürekli araştırması ve ilerletmesi gereklidir. Ben araştırdım her zaman. İşimi daha  iyi, daha başarılı nasıl yapabilirim diye sürekli araştırma yaptım. Öğrendiğim şeyleri işimde  uygulamaya başladım. Ben farklı şeyler uygulamaya başladıkça üstlerim tarafından takdir edildim ve ilerledim.Kişi mesleğini kendi ilerletir.Bir işte iyi ya da kötü olmak sizin elinizdedir.

5-Şuan meslek liselerine nasıl bakıyorsunuz? Meslek liselerindeki hangi alanların sizce geleceği var?

Meslek lisesi bizim sektörün ana insan kaynağıdır. Meslek liselerindeki her bölümün geleceği var.Kişinin işini sevmesi, ne yapmak istediğini bilmesi gerekiyor.Önceden meslek lisesine girebilmek için mülakat yapılırdı.Şimdi öğrenciler TEOG’ dan aldığı puanlara göre yerleşiyorlar.Doğru tercihler yapılırsa , mutlu insanlar olurlar, hem sevdikleri işi yaparlar hem para kazanırlar.

6- Meslek lisesini tercih etmek isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendilerini iyi tanısınlar, kişilik özelliklerini öğrensinler, neyi yapıp neyi yapamayacaklarına karar versinler. Meslek liseleri uygulamalı eğitim kurumları olduğu için hayata daha önde başlama imkânına sahip olabilirler.

7-Meslek lisesinde okuyan öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Önce ne istediğinizi bilin, gerçekten çalışmak istediğiniz bölüme karar verin. Kişinin kendine hedef belirlemesi gereklidir.Mutlu olmadığınız hiçbir işte para kazanamazsınız.Bir işe başladığınızda hemen müdür veya müdür yardımcısı olamazsınız..Aşçı olmak için önce komilik yapmanız gerekir.Bir bebek bile önce emekleyip sonra yürür, bu yüzden işletmelerin onlara uygun gördüğü pozisyonlarda çalışmaya istekli olsunlar.Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin en büyük avantajı uygulamalı eğitimin içinden gelmiş olmalarıdır, diğer liselere göre fark atarak işe başlarlar zaten.Pratiği staj süresince edinmiş olurlar, teorik eğitim meslek liseleri atölyelerinde verilir ve çocuklar işe çok hazır gelirler. İşveren için meslek liseleri çok önemlidir.

8-Turizm sektöründeki işletmelerin, meslek lisesi mezunlarında aradıkları nitelikler ve beklentiler nelerdir?

İletişimleri kuvvetli ve yabancı dilleri iyi olmalıdır. Meslek lisesinden gelen öğrenci işi az çok bilerek geliyor zaten, öğrenmeye istekli ve açık olmaları bizim için önemli. Ayrıca verilen işi severek yapacak insanlar arıyoruz. Hedefini belirlemiş olan kişiler zaten kendileri bir şekilde işverenine gösteriyor. İşe başladıklarında en alt kademede olsa da durumundan memnun olan insanların ileride yükseleceklerini biliyoruz.Önemli olan hedefine ulaşmak için çabalamaktan vazgeçmemek.

”Bu yayının içeriğinden yalnızca Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.”

© 2015 MELİG Meslek Lisesi İş'inin Güvencesi. Tüm Hakları Saklıdır.