Majesty Hotels & Resorts Club Tuana Park İnsan Kaynakları Müdürü Zekai Tombak

Şu an meslek liselerine nasıl bakıyorsunuz? Meslek liselerindeki hangi alanların sizce geleceği var?
 Meslek liselerinin ülkemiz açısından bakıldığında uygulanan politikalar ve çeşitli çalışmalar sonucu hak ettiği konuma yavaş yavaş gelmeye başladığını düşünüyorum. Meslek lisesinin önemi hususundaki farkındalığın artık çoğu işletmede de oluştuğunu gözlemlemekteyiz. Usta-Kalfa-Teknisyen düzeyindeki personel ihtiyacının tamamen meslek liseleri ile çözüleceğini,  Biz işletme olarak Yiyecek içecek, Önbüro, Animasyon, Kat hizmetleri departmanları Turizm’in olmazsa olmazı ve bu departman çalışanlarının işletmelerde sertifikalandırmak yerine Meslek lisesi mezunu olması işletmelere büyük kolaylık sağlamakta. Biz işletme olarak Meslek Lisesi öğrencilerine staj ve çalışma imkânı sunuyoruz ve olumlu sonuçlar alıyoruz.

Meslek lisesini tercih etmek isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Meslek lisesi okuyacak öğrencilere tavsiyem şudur. Öncelikle ne olmak istediklerine karar verip, bu doğrultuda bir bölüm seçmeleridir. Bu bağlamda önce kendilerini çok iyi tanıyıp analiz etmeleri gerekir ki onları mutlu edecek olan bölüm hangisiyse onu tercih etmelilerdir. Bir klasik haline gelen puanım hangi bölüme yeterse tabusu yıkılmalıdır ki mutlu, başarılı çalışanlar ve verimli işler ortaya çıksın.

Meslek lisesinde okuyan öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Meslek liseleri tamamen mesleki eğitim odaklı liseler olduğu için işin mutfağı diyebiliriz. Bu imkânı öğrenciler iyi değerlendirmeli ve çok şey öğrenip kısa sürede hedefi doğrultusunda ilerlemeli.

Turizm sektöründeki işletmelerin, meslek lisesi mezunlarında aradıkları nitelikler ve beklentiler nelerdir?
Öncelikle biz meslek lisesi mezunlarını okudukları bölüm doğrultusunda istihdam ediyoruz. Bu da hem işletme tarafını hem çalışan tarafını hoşnut kılan bir durum. Turizm sektöründe olduğumuz için öncelikli aranan nitelik ister istemez yabancı dil oluyor ve bu konuda meslek liselerine biraz daha fazla görev düşüyor.

”Bu yayının içeriğinden yalnızca Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.”

© 2015 MELİG Meslek Lisesi İş'inin Güvencesi. Tüm Hakları Saklıdır.