Papirus Turizm Hamısh Mcturk Seyahat Acentesi Hüseyin Ertuğrul

Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Ben Hüseyin Ertuğrul , Papirus Turizm Hamısh Mcturk Seyahat Acentesi Fethiye Şubesi’nin sahibiyim.Yerli ve yabancı turistlere konaklama ve tatil organizasyonu, otellere; tur rehberliği, tur organizasyonları ve özel kara turu organizasyonu yapıyoruz.Dönemsel olarak değişmekle birlikte 10 -20 arası çalışanımız bulunmakta.

Meslek lisesini tercih etmek isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Öncelikle öğrencilere tavsiyem sevdikleri işi yapmaları. Yaptıkları işi severlerse , mutlulukları hayatlarının her kesimine yansır.Başarılı olurlar, para kazanırlar, aile ve çevre ilişkileri iyi olur.Bu sebeple öğrenciler önce hangi meslekte mutlu olacaklarına karar vermelidir.

Şuan meslek liselerine nasıl bakıyorsunuz? Meslek liselerindeki hangi alanların sizce geleceği var?
Eğer Fethiye’de yaşıyorsanız bölgenin en fazla açık iş alanı bulunan Turizm Sektörünü gençlerin değerlendirmesini tavsiye ederim. Eğer kendilerini yeteri kadar yetiştirirlerse  iş bulma konusunda sıkıntı çekmeyeceklerini düşünüyorum. Meslek liselerinde bulunan Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı geleceği olan bir alan. Turizm olduğu sürece , sektörün her türlü ara elemana ihtiyacı var. Üniversitelerde   Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü bulunmakta, bu bölümden mezun kokartlı turist rehberi arkadaşlara ihtiyacımız var.

Meslek lisesinde okuyan öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Öğrencilerin öncelikle yabancı dil bilgisi ve iletişiminin çok kuvvetli olması gerekli.Kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Günümüzde bilgiye erişim çok kolay, bu yüzden araştırmaya ve kendilerini geliştirmeye çalışsınlar. Bir işi iyi yapmak istiyorlarsa, önce o işi sevsinler. Stajlarını iyi değerlendirsinler.Her şeyi öğrenmeye çalışsınlar.

Turizm sektöründeki işletmelerin, meslek lisesi mezunlarında aradıkları nitelikler ve beklentiler nelerdir?
Turizm acentelerinin en büyük sorunu yetişmiş eleman bulamamak.Meslek liseleri bu sektörün ana insan kaynağı.Bu sebeple meslek liseleri bizler için önemli eğitim kurumları. Yabancı dil bilgisi, özgüven, kuvvetli iletişim çocuklarda olması gereken özellikler.Bu yüzden öğretmenlere çok iş düşüyor.Çocukları gerçek çalışma ortamına hazırlamalarını tavsiye ederim.

”Bu yayının içeriğinden yalnızca Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.”

© 2015 MELİG Meslek Lisesi İş'inin Güvencesi. Tüm Hakları Saklıdır.