MELİG KAPANIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

24 Ağu 2015 Haberler

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Meslek Lisesi İş'inin Güvencesi Projesinin kapanış toplantısı yoğun ilgi görürken protokol, iş dünyası ve eğitim camiasını bir araya getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü, ‘Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Hibe Programı’ kapsamında desteklenen ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası yürütülen Meslek Lisesi İş’inin Güvencesi Projesinde (MELİG), 12 ay süresince binlerce aile ve öğrenciye ulaşılarak meslek lisesinin önemi anlatıldı.

Meslek Lisesi İş'inin Güvencesi Projesi kapanış toplantısı 17 Ağustos pazartesi günü Bakraç Restoranda yapıldı. Saat 19.30'da başlayan geceye Muğla Valisi Amir Çiçek ve eşi, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve eşi, Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Fethiye Belediyesi Başkan Vekili Mete Atay, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, FTSO Başkanı Akif Arıcan, Başkan Yardımcısı Burhanettin Tuna, Yönetim Kurulu Üyeleri Adnan Bakırcı, Uğur Çaçaron, FTSO meclis üyeleri, iş dünyası ve eğitim camiasından çok sayıda davetli katıldı. 

Konuklar, günün anısına düzenlenen ve girişte yer alan MELİG Ağacına parmak izlerini bıraktılar.

Gece MELİG Projesinin kapsamının ve faaliyetlerinin anlatıldığı videonun, proje kapsamında hazırlatılan kamu spotlarının ve MELİG Projesi faaliyetlerine katılan faydalanıcıların görüşlerinin yer aldığı film izlendi.

FTSO Başkanı Akif Arıcan gecede yaptığı konuşmada Melig Projesinin bölgemizde ciddi bir sorun olan nitelikli eleman ihtiyacına kalıcı çözüm bulunması amacıyla hazırlandığını belirterek 12 ay boyunca başarıyla devam eden projenin sona erdiğini söyledi.  İş dünyasının nitelikli eleman ihtiyacının oldukça fazla olduğu bu dönemde mesleki eğitimin önemine değinen Arıcan konuşmasını şöyle sürdürdü; "MELİG Projesini hayata geçirmiş olmanın mutluluğu ve haklı gururu içindeyiz. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak önceliğimiz üyelerimizin sorunlarına çözüm bulmaktır. Yaptığımız çalışmalarda üyelerimizin kalifiye eleman bulmasının önemli bir sorun olduğunu tespit ettik. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak faaliyet alanımızda yaşanan bu sorunu çözmek için kendimizi sorumlu saydık. Çözüm arayışlarına girdik.”

Gençlerimiz neden işsiz? İş veren neden istediği elemanı bulamıyor?

“Ülkemizde üniversite ve üniversite mezunu sayısı her geçen gün artıyor. Ancak iş dünyası ihtiyacı olan kalifiye elemanı bulamıyor. İş dünyasının eleman ihtiyacı bu kadar yüksek iken üniversite mezunu çocuklarımız işsiz geziyor. Araştırmalarımız bu sorunun çözümünün mesleki eğitime ilgiyi ve mesleki eğitimin kalitesini arttırmaktan geçtiğini gösterdi.

Avrupa Birliği fonlarından aldığımız destekle yürüttüğümüz MELİG Projesi kapsamında

Mesleki Eğitim Kurumları ile Meslek Kuruluşları arasında koordinasyonu sağlamak;

Mesleki ve Teknik Eğitimin başarılı öğrenciler tarafından da tercih edilmesini sağlamak için farkındalık yaratmak;

Mesleki eğitim veren okulların öğrenme ortamlarını iyileştirerek mesleki eğitimin kalitesini yükseltmeyi hedefledik.”

Proje, kısa vadede sonuçlar vermeye başladı

“Hedeflerimize ulaşabilmek için pek çok örnek uygulamaya imza attık. Bu uygulamalarımızın kısa ve uzun vadeli sonuçları projemizin meyveleri olacak.

Kısa vadede iki sonuç elde ettik. Bölgemizde kalifiye eleman sorunu en çok turizm sektöründe yaşanıyor. Bölgemizdeki turizm işletmelerine eleman yetiştiren Fethiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin mutfak ve servis atölyelerinin eğitim kalitesini yükselttik. Okulumuzun eğitim kalitesini sektörle aynı seviyeye taşıdık. Okulumuzdan bu yıldan itibaren mezun olan öğrencilerimiz sektörün ihtiyacı olan donanımı kazanarak mezun olacak. Fethiye kariyer nokta komu MELİG kapsamında yenileyerek üyelerimizin eleman ihtiyacının yanı sıra stajyer ihtiyaçlarını da karşılayabilecekleri bir yapıya dönüştürdük.”

Etkisi uzun süre devam edecek

“Mesleki eğitimin önem kazanması için uzun vadeli çalışmalara imza attık.

Fethiye Mesleki Eğitim ve İstihdam Komitesini kurduk. Komitemiz proje sonrasında da çalışmaya devam edecek. Bu sayede iş piyasası ile meslek kuruluşları arasında sürekli temas, bilgi akışı olacak. Komite, mesleki eğitimin şekillenmesine etki edecek. Tüm bu çalışmalarla MELİG Projesini 12 aydan bağımsız, sürekliliği olan bir yapıya dönüşmüştür.

Ve projemizin kapanışını yaptığımız bugün

4 binin üzerinde öğrencimize ulaşmış;

Bu yıl yapılan lise tercihlerinde meslek lisesi tercihlerinin artmasına olumlu etkide bulunmuş;

Büyük dalgaların oluşmasını sağlayacak ilk damlayı suya atmış;

Gelecekte oluşacak ormanın tohumlarını ekmiş olmanın heyecanı içindeyiz.”

Gelişmek için beşeri sermayemizi arttırmalıyız

Hepinizin de bildiği gibi gelişmiş ekonomilerde üretim ön plandadır. Üretim, kalifiye elemanlar eliyle yapılır. Kısacası kalkınmanın yolu üretiminden, üretim için nitelikli elemanlar ise meslek liselerinden geçmektedir. Unutmayalım ki ülkemizde beşeri sermayenin nitelikli hale gelmesi ile kalkınma, gelişme ve zenginlik yaratılabilir. MELİG Projesini, İş dünyasının temsilcisi olarak, Odamızın mesleki ve teknik eğitimin gelişmesi konusunda sorumluluğumuz olduğu bilinci ile yürüttük ve tamamladık.”

Arıcan konuşmasının sonunda, projeye katkılarından dolayı Avrupa Birliği Bakanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, Muğla Valisi Amir Çiçek'e, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık’a, Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken’e, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan’a, Seydikemer İçe Milli Eğitim Müdürü Ferah San’a, Fethiye Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi ile Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezine, Proje kapsamında uygulama faaliyetleri gerçekleştirilen okulların idareci ve öğretmenlerine, Öğrencilere kapılarını açan, işletmelere, tedarikçilere, Oda meclisine ve yönetim kuruluna, proje ekibine ve tüm oda personeline teşekkür etti.

"İşletme-eğitim kurumları işbirliği devam etmeli"

Gecede konuşma yapan MELİG Projesi İzleme Uzmanı Muharrem Tezcan da MELİG Projesinin bölgenin mesleki eğitim hayatına önemli katkılarını olduğunu ve bu katkıların eğitim camiası ile iş dünyası tarafından korunarak sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. Muharrem Tezcan konuşmasında mesleki eğitimin kalitesinin arttırılması konusunda 15 Milyon Lira tahsis edildiğini belirterek Muğla'dan birincisi MELİG olmak üzere iki projenin 70 proje arasına girerek hibe almaya hak kazanma başarısını gösterdiğini dile getirdi. 70 Proje içine girmenin ve başarıyla uygulamanın takdire şayan olduğunu belirten Muharrem Tezcan, projenin sonuçlarının hemen görülmeyeceğini ancak 6 ay, 1 yıl sonra etkin olarak görüleceğini söyledi. Kurulan işletme eğitim kurumları işbirliğinin sürmesi gerektiğini belirten Tezcan, "Web portalı istihdamın ve öğrencilerin staj yapmasının devamını sağlayacak, buna sahip çıkılmalıdır. Projenin Fethiye iş dünyası ile eğitim camiasına önemli katkılarının olduğunu düşünüyorum. Burada Projenin uygulayıcısı olan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası yönetici ve çalışanlarına, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"MELİG Projesi önemli bir yöntemi gösterdi"

Muğla Valisi Amir Çiçek gecede yaptığı konuşmada MELİG Projesinin başarıyla yürütüldüğünü belirterek "Proje neler kazandırdı diye baktığımızda neredeyse her okula her öğrenciye ulaşılmış. Nerede nasıl iş yapılır diye bilgi verilmiş. Muğla genelinde ve Fethiye'de ciddi şekilde nitelikli eleman ihtiyacı var.  Özellikle turizm sektöründe ciddi ihtiyaç var. Herkes hizmetin kalitelisinin artmasını istiyor.  Eğitim kurumlarıyla iş dünyasını buluşturursak nitelikli eleman yetiştirebiliriz. Bu anlamda MELİG Projesi bize çok önemli bir yol ve yöntem vermiştir. İşverenin nitelikli eleman aradığı bir dönemde bu projeyi hayata geçiren Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan ve yönetimini, genel sekreterini, çalışanlarını, projede emeği geçenleri kutluyorum" diye konuştu.

Projeden faydalanan okul yöneticileri ve öğrencilerin proje hakkında görüşlerini dile getirdiği gecede MELİG Projesine katkı sunan eğitimcilere, tedarikçilere, meslek koçlarına ödül verildi.

Gecenin sonunda katılımcılarla birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

”Bu yayının içeriğinden yalnızca Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.”

© 2015 MELİG Meslek Lisesi İş'inin Güvencesi. Tüm Hakları Saklıdır.