6.FEMİK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

28 May 2015 Haberler

Fethiye Mesleki Eğitim ve İstihdam Komitesi Mayıs ayı toplantısında, meslek koçluğu eğitimi organizasyonu ve televizyonlarda yayımlanmak üzere hazırlatılacak olan kamu spotu senaryosu ve meslek koçu faaliyeti görüşüldü.

Fethiye Mesleki Eğitim ve İstihdam Komitesi, Mayıs ayı toplantısı 28 Mayıs 2015 tarihinde Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meğri Salonu’nda yapıldı. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan moderatörlüğünde yapılan toplantıya FTSO Başkan Vekili Günay Özütok ve Başkan Yardımcısı Burhanettin Tuna, FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin ve komite üyeleri katıldı.

5 gündem maddesi ile toplanan komitede ilk olarak, Meslek Lisesi İş’inin Güvencesi (MELİG) Projesi kapsamında gerçekleştirilen işyeri ve mesleki eğitim kurumları ziyaretleri ve Seydikemer bölgesinde okullarda yapılan mesleki farkındalık faaliyetleri oldu. Konuyla ilgili olarak, komite üyelerine Proje Koordinatör Yardımcısı Pınar Gözde Ünsalan tarafından bilgi verildi. FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin okullarda yapılan mesleki farkındalık faaliyetiyle ilgili olarak “Öğrenciler dikkatle izlediler. Seminerde çocukların önce kendilerini tanımaları, meslekler için gerekli yeterlilikler nelerdir bunları bilmeleri gerektiği anlatıldı. Bunlar çocuklara vatan sevgisi üzerinden verildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tematik izleme uzmanı da oradaydı. Bu seminerin stüdyo ortamında çekilerek okullarda CD halinde dağıtılmasına karar verildi.” dedi. Yine Ünsalan tarafından ihalesi yapılan kamu spotunun senaryosu hakkında bilgi verildi.

Toplantıda Muğla’da bulunan ve Valiliğin başkanlığında yürütülen Muğla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’na sunulacak bilgiler üzerinde duruldu. Yapılan görüşme sonucunda proje kapsamında yaptırılan Fethiye İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi anket sonuçlarının, işverenlerin mesleki eğitim veren kurumlara geziler düzenlemesi önerisinin, Seydikemer bölgesine meslek lisesi açılması önerisinin sunulmasına karar verildi.

Toplantıda okuldan stajyer öğrenci gönderilen işletmelerde yaşanan sorunlara değinildi. İşverenin stajyeri çalışan gibi görmesi ve tam donanımlı olmasını beklemesi, seyyar çalışan işletmelerde stajyer takibinin güçleşmesi gibi sorunların olduğu belirtildi. Sorunun çözümü için işverenlerle eğitim kurumlarının ve velilerin bir araya getirilmesine karar verildi.

”Bu yayının içeriğinden yalnızca Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.”

© 2015 MELİG Meslek Lisesi İş'inin Güvencesi. Tüm Hakları Saklıdır.