MESLEK SEÇİMİNDE AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER

Orta çocukluk ya da ön ergenlik dönemi 10-15 arasında olup ilköğretimin ikinci kademesine denk gelmektedir. Bu dönemdeki çocuklar artık ergenlik dönemine girmiş hem fizyolojik hem de bedensel bazı dönemde ki mesleki davranışları kazanmış olur. Bu dönemde meslek gelişiminde ‘Deneme Dönemi’ denmektedir. Bu yaştaki çocuklarda genellikle gözlenen mesleki davranışlar:

* Mesleki faaliyetlerle temel beceri ve ilgileri arasında var olan ilişkiyi anlama,

* Çeşitli yeteneklerden hangilerin kendisinde güçlü olduğunun farkına varması,

* İlgilerin belirginleşmesi ile bazı faaliyetleri daha çok yapmak, bazılarından uzaklaşmak isteme,

* Hayattan neler beklediğini nelere nem verdiğini ayırdında olmak,

* Toplumda var olan sosyal ve ekonomik olanakları inceleyerek iş veya eğitim olanaklarını araştırmak,

* İş ve oyun için zamanı planlaya bilme,

* Hayata atılmaya da ileri eğitime devam etme seçenekleri üzerinde düşünme ve araştırma yapma.Çocukluk çağında meslek seçimi gerçeklikten uzak olup hayali ve arzulu iken ön ergenlik dönemine yaklaştıkça yaşamda gerçeklik faktörünün rolü artar, kişi meslek seçme sorumluluğunun bilincine varır. İlgi ve yetenekleri giderek ayrışmaya başlar. Yine yetenek ve ilgilerin mesleki amaçları belirlemede önem kazandığı görülür.

Bu dönemde başlarında meslek tercihleri önce ilgilere dayanırken, daha sonra yeteneklerde dikkate alınarak mesleki tercihler ifade edilir. İlköğretimin tamamlanması ile çocuğun genel eğitimi ya da meslek eğitimine devam etme ile hayata atılıp iş edinme üzerinde karar vermesi gerekmektedir. Bunun için önce genel ve özel yeteneği ile mevcut eğitim seçeneklerinden hanginse uygun olduğunu belirlemek durumundadır. Çocuk temel eğitim sırasına birçok ders almış başarısını çeşitli ortamlara sınama fırsatı bulmuştur. Bu dönemde çocuk karar verirken yeteneklerini, ilgilerini, eğitimden ve hayattan neler beklediğini, mali olanaklarını göz önüne alarak, iş ve eğitim olanaklarını incelemek gerektiğinin farkına varmıştır.

Bu yaşlardaki çocuğunuzun meslek gelişimine yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz:

1) Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanları belirleye bilmek için hangi tür faaliyetleri yapmaktan hoşlandığını hangi tür faaliyetleri yapmaktan hoşlanmadığı konusunda onunla konuşabilir, çevresindeki kişilerden aldığı bu konudaki geribildirimleri ve kendi kişisel gözlemlerinizi onunla paylaşın.

2) Kendi gözlemlerinizi de dikkate alarak çocuğunuzun evde ve okulda başarı ile yaptığı işler hakkında onunla konuşun.

3) Çocuğunuzun yetenek ve ilgilerine uygun bir meslek seçe bilmesi kadar meslekler hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olun.

Özellikle çocuğunuzun bir meslek hakkında şu tür bilgilere sahip olması gerekir:

* Meslek mensubu bir gün içinde ne gibi işler yapmaktadır?

* Çalışan kişi başlıca ne gibi faaliyetlerde bulunarak nelerle uğraşmaktadır?

* Mesleğe girebilmek için sahip olması gereken özellikler(Fiziksel, psikolojik özellikler, genel yetenekler düzeyi yada özel yetenekle, yaş sınırı gibi) nelerdir?

* Mesleğe girebilmek için gerekli eğitim düzeyi nedir? Çıraklık, kurs, staj gerekli midir?

* İş nasıl bir ortamda yürütülmektedir?

* Mesleğin çalışma koşulları nelerdir?

* Çalışmalarının elde ettiği en düşük ve en yüksek kazanç düzeyi nedir?

* Meslek üyelerinin ilerde iş bulma olanağı ne kadardır?

Çocuğunuzun ilgilendiği meslek hakkındaki sorulara cevap bulabilmesi ona yardımcı olabilmeniz için;

*Kendi mesleğiniz ya da yakın çevrede bulunan insanların meslekleri hakkında çocuğunuzla konuşa bilir, onun bu konuda gözlemlerini dinleyebilir ya da bizzat iş ortamınıza onu götürerek doğrudan yaşantı edinmesini sağlayın. Çocuğunuzu tv, radyo programları, kitaplar, bilgisayar programlarından ya da okulundaki rehber öğretmeninden yardım alarak meslekleri tanımasına teşvik edin.

*Çocuğunuzun değişik iş yerlerine ziyaret ederek, yarım zamanlı işlerde çalışarak meslekler hakkında bilgi toplamasını sağlayın.

*Çocuğunuzu meslekleri tanıtıcı konferanslara katılmaya, çevresindeki kişilere meslekler hakkında soru sormaya teşvik edin.

*Çocuğunuzla meslekler hakkında öğrendiği bilgileri tartışmak, öğrendiği bilgileri bütünleştirmesini sağlayın.

*Çocuğunuzun gelecekteki mesleki plan ve hedefleri üzerinde şu anki ilgi ve yeteneklerinin ne kadar önemli olduğunu anlamasına yardımcı olun.

*Sizin için çalışmanın ne ifade ettiğini çocuğunuzla konuşarak, insanların yalnızca para kazanmak için çalışmadığını anlamasına yardımcı olabilir, çalışmanın kendisi için anlamını bulmasına ve hayattan ne beklediği konusunda fikir sahibi olmasını sağlayın.

 

”Bu yayının içeriğinden yalnızca Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.”

© 2015 MELİG Meslek Lisesi İş'inin Güvencesi. Tüm Hakları Saklıdır.